Pożyczki pod zastaw samochodu – na czym polegają i kto może z nich skorzystać?

Szybki zastrzyk pieniędzy, bez określania jego celu, stanowi bardzo wygodne rozwiązanie, tym bardziej że najczęściej na decyzję o przyznaniu takiego zobowiązania nie trzeba długo czekać. Jakie są popularne drogi wsparcia domowego budżetu? Obok kredytu bankowego i chwilówki, jedną z często używanych aktualnie form jest pożyczka pod zastaw samochodu. Jak ona działa, jakie ma zalety oraz czym się różni od standardowego kredytu?

Jak działa pożyczka pod zastaw auta?

Coraz więcej firm udzielających pożyczek pod zastaw samochodu oferuje złożenie wniosku przez internet. Jest to bardzo korzystne dla klienta – nie musi on wychodzić z domu, a decyzję o przyznaniu pożyczki otrzymuje jeszcze tego samego dnia. Dodatkowo wnioski internetowe obejmują minimum formalności. W przeciwności do kredytów udzielanych przez banki, w tym przypadku nie są wymagane dokumenty, których zebranie zabiera dużo czasu, takie jak wyciągi z ostatniego roku, czy kopia umowy o pracę. Po złożeniu wniosku i pozytywnej decyzji w sprawie udzielenia pożyczki pożyczkobiorca kontaktuje się w celu finalizacji transakcji. Pożyczka pod zastaw auta, oprócz umowy obejmuje jeszcze kilka innych dokumentów. Na czas udzielonego zobowiązania do umówionego terminu jego spłaty, pożyczkodawca jest współwłaścicielem samochodu, ze wpisem do karty pojazdu. Umowa o pożyczce jest podpisywana najczęściej w obecności notariusza, natomiast pozostałe obowiązki, na przykład wniosek o przerejestrowanie auta i dokonanie zmian w urzędzie komunikacji leżą po stronie pożyczkobiorcy. Po zakończonej transakcji karta pojazdu w ramach zabezpieczenia zostaje przekazana do pożyczkodawcy, natomiast wcześniejszy właściciel może nadal korzystać z pojazdu. Wiele firm pożyczkowych zawiera w umowie również szczegółowe dane dotyczące przeglądów i ubezpieczenia pojazdu oraz zapis, że obie te kwestie leżą po stronie pożyczkobiorcy.

Kto może otrzymać pożyczkę na samochód i na jakich warunkach?

Przede wszystkim pożyczka pod zastaw auta jest udzielana osobom pełnoletnim. Aby otrzymać gotówkę z parabanku, niezbędne jest również to, aby osoba, która składa wniosek o pożyczkę, była jedynym właścicielem pojazdu oraz pojazd nie może być obciążony kredytem. Pozostałe szczegóły ofert są zależne od konkretnej instytucji, podobnie jak w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Autokapitał oferuje do 65% wartości samochodu, a pieniądze mogą być zarówno przeznaczone na zastawiony pojazd, jak i na dowolny, inny cel. Firma zastrzega sobie możliwość sprawdzenia klienta w BIK lub KRD. Motopożyczka oferuje dużo wyższe kwoty zobowiązania – tutaj maksymalna pożyczka pod zastaw auta to 80% wartości samochodu, jednak nie więcej niż 100 tysięcy złotych. Pożyczkodawca ten deklaruje, że nie będzie sprawdzał klienta w bazach dłużników. Speedcash oferuje pożyczki od 20 tysięcy w górę, natomiast nie więcej niż 95% wartości samochodu. Tutaj firma z góry określa, że okres spłaty nie może być krótszy niż 6 miesięcy i jednocześnie nie może przekraczać roku. Mogo z kolei kusi klientów informacją, że wypłata pieniędzy nastąpi tego dnia, w którym zostaną podpisane dokumenty. Dodatkowo oferuje maksymalnie 85% wartości samochodu oraz zastrzega sobie wgląd w BIK i KRD w celu weryfikacji klienta. Firma Autogotówka przedstawia nietypowy rodzaj pożyczki pod zastaw auta – w ramach zabezpieczenia firma przejmuje tylko kartę pojazdu, bez przerejestrowania, w przeciwności do pozostałych parabanków. Na rynku funkcjonuje wiele instytucji pozabankowych oferujących pożyczki pod zastaw samochodu. Warto zapoznać się chociaż z kilkoma i porównać oferty, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości.

Pożyczka pod zastaw samochodu a kredyt pod zastaw samochodu

Często pożyczka pod zastaw samochodu jest porównywana z kredytem samochodowym, który może zostać udzielony jedynie przez bank. Podstawową różnicą pomiędzy tymi instrumentami finansowymi jest to, że istnieje opcja dołączenia samochodu jako zabezpieczenia do kredytu w banku. Dzięki temu klient może otrzymać niższą ratę lub oprocentowanie, natomiast najpierw, aby uzyskać kredyt, musi przejść przez wcześniejsze etapy weryfikacji – sprawdzenie w BIK i KRD oraz dostarczenie odpowiednich dokumentów. W przypadku pożyczki tego typu dokumenty nie są wymagane lub nie są one przyczyną odrzucenia wniosku.

Wady i zalety pożyczki pod zastaw samochodu

Jedną z podstawowych zalet pożyczki pod zastaw samochodu jest szybkość jej uzyskania. Wiele firm ma ogólnodostępne i przejrzyste wnioski pożyczkowe oraz podejmuje szybkie decyzje dotyczące przyznania środków. Pozostała część transakcji trwa najdłużej kilka dni. Ponadto, w przeciwieństwie do produktów bankowych pożyczkobiorca nie jest w tym przypadku zobligowany do przedstawienia zaświadczenia o stałych dochodach, a czasami nie jest sprawdzana jego historia kredytowa. Wadę może stanowić konieczność w większości przypadków przerejestrowania samochodu oraz biurokracja z tym związana, przez którą należy przejść w urzędach. Hamulcem przed wzięciem tego typu pożyczki może być również często wysokie oprocentowanie, natomiast wystarczającą rekompensatą jest to, jak szybko można uzyskać dostęp do pieniędzy.

Pożyczki pod zastaw pojazdu, udzielane przez instytucje pozabankowe, mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości wzięcia kredytu w banku przez niekorzystną historię kredytową lub też brak stałego źródła dochodu. Warto rozważyć instrument finansowy, jakim jest pożyczka pod zastaw samochodu w momencie, kiedy staje się przed potrzebą otrzymania znacznych środków w krótkim czasie.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – idealne rozwiązanie czy ostateczność?

W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebny jest nagły zastrzyk dużej gotówki. Ślub, komunia, wymarzone wakacje dookoła świata – taka okazja zdarza się raz w życiu, a brak wystarczającej ilości pieniędzy nie musi być przeszkodą. Powodów, z których możemy potrzebować pożyczki jest wiele, a banki nie zawsze są w stanie pożyczyć tak dużą ilość pieniędzy w krótkim czasie i bez zbędnych formalności. W takiej sytuacji często rozważamy wzięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości z innych źródeł. Jak działa takie zobowiązanie i czym się różni od zwykłego kredytu? Na co należy zwracać uwagę przy tego typu umowach finansowych?

Jak działa pożyczka pod zastaw nieruchomości?

W przypadku pożyczki, decyzję o jej przyznaniu można uzyskać jeszcze tego samego dnia, w którym złożyło się wniosek. Wynika to z faktu, że pożyczkodawcy starają się ograniczyć do minimum wymagane dokumenty. Do późniejszej dokumentacji pożyczkowej pod zastaw nieruchomości niezbędny jest między innymi akt notarialny oraz numer księgi wieczystej, a jeżeli jest to mieszkanie – informacja o stanie zadłużenia (lub nie) w spółdzielni mieszkaniowej oraz zdjęcia. W przeciwieństwie do kredytów, w przypadku pożyczki nie są wymagane zaświadczenia o zarobkach, kopie umów, wyciągi lub zaświadczenia o stanie zdrowia – czyli dokumenty, których zebranie zajmuje dużo czasu. Wiele firm, między innymi Powszechny Fundusz Pożyczkowy Hermes, czy Conectum reklamują się szybkim załatwianiem formalności i błyskawicznym przelewem na konto. Aby obie strony miały jednak pewność co do wiarygodności umowy pożyczkowej, należy ją podpisać w obecności notariusza oraz dokonać wpisu do księgi wieczystej. Jest to zabezpieczenie zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.

Podczas rozpatrywania pożyczki pod zastaw nieruchomości należy zwrócić uwagę na kilka, bardzo ważnych kwestii. Podstawową czynnością, której należy dokonać jest dokładne zapoznanie się z warunkami zawartymi w umowie. Dodatkowo należy pamiętać, że zarówno rata pożyczki, jak i kredytu, oprócz oprocentowania będzie zawierała również inne koszty, na przykład prowizję, dlatego kwota spłaty będzie dużo wyższa. Warto też sprawdzić pożyczkodawcę w KRS, a ponadto spróbować znaleźć opinie jej dotychczasowych klientów. Rozsądne podejście i dokładna analiza pozwolą uniknąć błędów w umowie oraz wykluczą niedomówienia.

Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką pod zastaw nieruchomości

Często pożyczka pod zastaw nieruchomości jest porównywana z kredytem hipotecznym. Istnieje jednak kilka, istotnych różnic. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kredyt hipoteczny udzielany jest pod zastaw nieruchomości, która ma dopiero zostać zakupiona, podczas kiedy zabezpieczeniem dla pożyczki jest mieszkanie lub dom, którego pożyczkobiorca jest już właścicielem.

Podstawową zaletą pożyczki pod zastaw nieruchomości jest to, że pożyczkobiorca nie musi informować pożyczkodawcy, na jaki cel przeznaczy otrzymane pieniądze. Bank natomiast, udzielając kredytu hipotecznego, wymaga, aby pieniądze zostały przeznaczone na zakup lub remont danej nieruchomości. Należy pamiętać również o tym, że kredyt jest produktem bankowym, natomiast pożyczka może zostać udzielona również przez inne instytucje finansowe, przez co jest produktem bardziej dostępnym. Kolejną zaletą tego rodzaju zobowiązań jest fakt, że pożyczkobiorca nie jest sprawdzany w BIK, nie musi mieć stałego źródła dochodu, ani pozytywnej historii kredytowej. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych osób, dla których kredyt, nawet konsumencki, jest rzeczą nieosiągalną. Dzięki temu pożyczkobiorcą może być również osoba nieposiadająca stałych, zarejestrowanych dochodów. Należy jednak pamiętać, że zaciągając zobowiązanie pożyczkowe w instytucji innej niż banki i SKOKi, klient nie jest objęty ochroną ustaw o kredycie konsumenckim i hipotecznym.

Wady i zalety pożyczki

Pożyczka pod zastaw nieruchomości ma kilka, cennych zalet. Pożyczkodawca nie kontroluje przeznaczenia pieniędzy, które pożycza, ani nie sprawdza pożyczkobiorcy pod kątem historii finansowej. Dodatkowo decyzja dotycząca pożyczki zostaje podjęta bardzo szybko, pieniądze mogą znaleźć się na koncie wnioskującego w ciągu 3 dni, a wysokość zobowiązania może być wyższa niż kredyt gotówkowy zaciągnięty banku. Jednak instrument finansowy, jakim jest pożyczka pod zastaw nieruchomości, posiada również pewne wady. Przede wszystkim pożyczkobiorca bierze za swoje decyzje pełną odpowiedzialność — nie chronią go żadne ustawy. Często zdarza się, że ktoś pod wpływem impulsu zaciąga zobowiązanie pod zastaw nieruchomości, a następnie nie jest w stanie spłacić zobowiązania i traci prawo do lokalu, na który została zaciągnięta pożyczka.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest to jedno z rozwiązań w sytuacji, kiedy potrzeba dużej gotówki w krótkim czasie. Zanim jednak przystąpimy do takiej transakcji, warto zastanowić się też nad alternatywami. Jeżeli już decydujemy się na pożyczkę pod zastaw z instytucji pozabankowej, warto w pierwszej kolejności rozważyć, na przykład zastaw samochód, bez którego – w razie problemów ze spłatą zobowiązania, można się obejść. Takie rozwiązanie jest dużo mniej ryzykowne.

Finbo to chwilówka do 5 000 zł na 30 dni za darmo

finbo.pl

Potrzebujesz szybko pożyczyć trochę pieniędzy? Teraz możesz to zrobić on-line i to bez dodatkowych kosztów. Sprawdź jakie to proste! Dowiedzieliśmy się, co swoim klientom może zaoferować Finbo!

Finbo.pl to przyjazna firma, udzielająca szybkich pożyczek na pokrycie niespodziewanych wydatków. Można otrzymać od 200 do 10 000 PLN na okres od 1 do 30 dni. Pierwsza chwilówka, aż do 5000 PLN z miesięcznym terminem spłaty, jest darmowa. Finbo.pl dba o zadowolenie każdego klienta, a pracownicy firmy zawsze poszukują najkorzystniejszych rozwiązań. Marka należy do spółki Fincapital, która posiada również w ofercie chwilówkę kuki

Z konsultantami pożyczkodawcy można skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 266 81 70 lub wysyłając e-mail na adres info@finbo.pl, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-22.00 oraz w sobotę i niedzielę od 9.00-17.00. Ponadto, istnieje także możliwość rozmowy on-line za pomocą czatu znajdującego się na stronie internetowej Finbo.pl. Firma Fincapital wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów obok znanej i uznanej marki kuki uruchomiła kolejny produkt finbo.pl

Złóż wniosek przez internet

Dlaczego warto skorzystać z usług Finbo.pl?

 • Wnioski rozpatrywane są w ekspresowym tempie,
 • Rejestracja on- line jest łatwa i dostępna przez całą dobę,
 • Pierwsza pożyczka jest bezpłatna,
 • Opłaty za usługi są niskie,
 • Istnieje możliwość przedłużenia okresu spłaty pożyczki.

Kto może wnioskować o pożyczkę w Finbo?

Środki może otrzymać każda osoba, która:

 • Jest obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej i mieszka na terenie kraju,
 • Ma osobisty rachunek bankowy,
 • Posiada aktywny numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail,
 • Dysponuje pełną zdolnością do czynności prawnych.

Pożyczka w Finbo krok po kroku:

Uzyskanie środków jest możliwe w 3 krokach:

 1. Na stronie www.finbo.pl należy określić sumę oraz ilość dni, na które zamierza się zaciągnąć zobowiązanie. Po kliknij pola „Weź pożyczkę” należy wypełnić krótki formularz rejestracyjny.
 2. W następnym etapie trzeba wykonać przelew weryfikacyjny na kwotę 0,01 zł. Można tego dokonać jedynie z własnego konta bankowego. Pożyczkodawca weryfikuje, czy klient jest w stanie spłacić zobowiązanie, zapoznając się z danymi, udostępnionymi przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA, Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej SA,
  Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej SA, Biuro Informacji Kredytowej.
 3. W przypadku pozytywnej decyzji środki przelewane są na konto klienta. Jeśli posiada on konto w mBanku, Inteligi, PKO BP, Santander BP, T-mobile, ING, Alior, Millennium, GetinBank, BZWBK lub Pekao, dostęp do środków uzyskuje w ciągu kwadransa. Klienci są każdorazowo zobowiązani do przestrzegania Umowy Pożyczki, do której mają pełny wgląd od samego początku. W przypadku braku spłaty mogą zostać doliczone określone odsetki karne za zwłokę.

Sprawdź ofertę Kuki

Jak wygląda spłata pożyczki w Finbo?

Przelewu można dokonać na jedno z kont bankowych Finbo.pl. W tytule należy wpisać: „Spłata pożyczki nr (tu wpisuje się numer pożyczki)”. Wszystkie potrzebne dane znajdują się na Profilu Klienta, dostępnym po zalogowaniu się na Kuki.pl.

W przypadku przewidywanych problemów z uregulowaniem zobowiązania na czas można skorzystać z prawa do przedłużenia terminu spłaty pożyczki o 7, 14 lub 30 dni. Przy pierwszej chwilówce przysługuje możliwość dwukrotnego przedłużenia terminu, przy kolejnych zobowiązaniach można to zrobić tylko raz.

Relacja z Klientem jest dla Firmy podstawową wartością, dlatego wszystkie swoje działania ukierunkowuje na to, by pożyczanie w Finbo.pl było super szybkie, bardzo wygodne i niezwykle korzystne. Dlatego w sytuacji, kiedy upłynął już termin uregulowania należności, aby otrzymać pomoc, należy niezwłocznie skontaktować się z Działem Windykacji Finbo.

Czy można spełnić marzenia w ciągu 15 minut?

Wyobraź sobie taką sytuację – od niepamiętnych czasów marzysz o tym, żeby na własne oczy zobaczyć Buenos Aires i zatańczyć prawdziwe argentyńskie tango. A może chcesz wreszcie skompletować profesjonalny zestaw perkusyjny lub własną domową siłownię? Wspólnym mianownikiem tych marzeń jest to, że na drodze do ich spełnienia stoją różne obawy i finanse, a właściwie ich brak. I nagle stajesz przed  niebywałą okazją zakupu czy też wyjazdu, cena jest wyjątkowo promocyjna, liczy się szybka decyzja. Tak naprawdę masz kwadrans, 15 minut, 300 sekund na podjęcie decyzji…

15 minut na zrealizowanie marzenia o boskim Buenos

Nie fantazjuję, nie tak dawno podobną historię opowiedziała mi rozmowna i towarzyska sąsiadka, prosząc jednocześnie o podlewanie kwiatów i opiekę nad kotem na okoliczność dwutygodniowego, nieplanowanego wyjazdu do wspomnianego Buenos Aires. Otóż okazuje się, że spokojna pani z mieszkania za ścianą od zawsze marzyła o takiej egzotycznej wyprawie. Pani od kota, paprotek i ploteczek na klatce  schodowej… Kto by pomyślał, że miła, nieco wiekowa sąsiadka całkiem sprawnie porusza się „po internetach” i trafi wreszcie na wyjątkową  ofertę – prawie 2 tygodnie w malowniczej Argentynie, w dobrej cenie. Okazuje się, że spontaniczność i umiejętność podejmowania szybkich  (słusznych) decyzji nie jest przypisana tylko młodym orłom. Sąsiadka – wielbicielka argentyńskiego tanga – bezbłędnie wykorzystała swoją  szansę, a wspomniane 15 minut przeznaczyła na podjęcie decyzji i zawnioskowanie o pożyczkę online, która pozwoliła jej spełnić marzenie  pielęgnowane od wielu, wielu lat. Słuchając tej opowieści, przeplatanej instrukcjami dotyczącymi opieki nad kotem i paprotkami,  zastanawiałam się nad takim kwadransem w swoim życiu. Nad tym, które z moich planów i pragnień byłabym w stanie zrealizować w ciągu 15 minut.

Zwyczajny niezwyczajny kwadrans

Wiedziona ciekawością, poszukałam w Internecie sposobów na efektywne wykorzystanie kwadransa. Przyznam, że pomysłów było sporo, ale dotyczyły bieżących spraw. Oczywiście warto wziąć pod uwagę porady takie jak:

●posprzątaj łazienkę,
●zrób zaległe pranie/prasowanie,
●zaplanuj menu na święta/urodziny itp.,
●zrób szybkie zakupy,
●poczytaj,
●weź relaksującą kąpiel,
●poćwicz (dobry pomysł, wdrożyłam),
●usiądź i nie rób nic…

Niemniej jednak są to pomysły, które nic nie wnoszą do mojego życia, żaden z nich nie jest starannie pielęgnowanym marzeniem i nie umywają się do tanga, które moja brawurowa sąsiadka zatańczyła wreszcie w Buenos. A przecież mówi się, że czas to pieniądz. Ba! Jak się dowiedziałam, quadrans, kwadrans (łac. quadrāns – ćwierć) to dawna moneta używana w starożytnym Rzymie. Nie bez powodu również mamy kademicki kwadrans, który obowiązuje zarówno studentów, jak i wykładowców. Coś musi być w tych 15 minutach, skoro całkiem sporo tzw. zybkich pożyczek można sfinalizować właśnie w tym czasie (licząc od pozytywnego rozpatrzenia wniosku), o czym dowiedziałam się od mojej nergicznej sąsiadki. Eskapada do odległej Argentyny nie jest tanią przyjemnością, a emerytowana polonistka do krezusów nie należy. Notując wskazówki dotyczące żywienia kota i podlewania różnych fikusów oraz paprotek, dowiedziałam się, że nie trzeba być internetowym wyjadaczem, aby w ciągu nawet kilkunastu minut od pozytywnego rozpatrzenia wniosku o pożyczkę uzyskać fundusze i móc wreszcie wykupić wymarzoną wycieczkę.

15 minut tylko dla siebie

Nie ukrywam, że poczułam podziw dla energicznej pani zza ściany. Zainspirowała mnie i trochę zawstydziła. Co z moimi marzeniami i wadransami? Ostatnio zdarza mi się przepuszczać przez palce wiele kwadransów, a marzenia zeszły na dalszy plan. Wymówki są standardowe – mało czasu, jeszcze mniej kasy, ważniejsze sprawy itp. Tymczasem magiczny kwadrans doceniła nie tylko moja sąsiadka, ale również tzw. ludzie sukcesu w różnych dziedzinach. Swoją drogą pewnie znacie słynny cytat: „W przyszłości każdy będzie sławny przez 15 minut”. Niemal 50 lat temu Andy Warhol zupełnie przypadkiem wypowiedział te magiczne słowa, nie wiedząc, że tak bardzo wejdą do potocznego użycia.
Zastanówmy się jednak, jak te upragnione 15 minut spędzają ludzie bogaci. Prawdziwi milionerzy co najmniej 15 minut dziennie poświęcają na analizę i myślenie… o wszystkim (przeczytajcie koniecznie książkę Thomasa C. Corleya o nawykach bogatych ludzi!). ​

Moje 15-minutowe seanse myślenia rozpoczęłam przy okazji podlewania kwiatów i podkarmiania całkiem przyjaznego kota sąsiadki. Kwadrans w spokoju poświęcany systematycznie sobie i własnym planom to naprawdę dużo, zwłaszcza gdy podchodzi się do tego serio. Co prawda finansów na koncie póki co nie przybyło, ale całkiem poważnie myślę o zakupie dobrego sprzętu fotograficznego. Od zawsze marzyłam o pięknych sesjach, portretach, wyjątkowych plenerach utrwalonych na zdjęciach. Sąsiadka mi kibicuje, trzyma kciuki, a brakujące środki można przecież pozyskać online w wyjątkowo krótkim czasie.

Materiał sponsorowany
Artykuł powstał we współpracy z serwisem oferującym szybkie pożyczki online vivus.pl

Co zrobić, gdy zgubiliśmy portfel?

Zgubiłeś dowód osobisty?

Wzór nowego dowodu osobistego (od 1 marca 2015)

Nagle zauważamy brak naszego portfela. Pośpiesznie szukamy go w torebce, czy kieszeniach płaszcza. Niestety go nie ma. Co w takim wypadku zrobić? Jak zabezpieczyć nasze dokumenty i karty płatnicze?

Utrata portfela pełnego dokumentów wiążę się z realną możliwością wyłudzenia środków finansowych na nasze nazwisko oraz kradzieży naszej tożsamości. Złodzieje mogą próbować wyłudzić na nasze nazwisko kredyty w banku czy zakupić sprzęt na raty, za który to nam – poszkodowanym – przyjdzie zapłacić. Aby temu zapobiec, po zorientowaniu się, że został nam skradziony portfel, jak najszybciej należy zastrzec nasze dane osobowe.

W przypadku prawa jazdy będzie to właściwe starostwo powiatowe odpowiedzialne za wydanie naszego dokumentu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na poinformowanie starosty mamy 30 dni. Po dokonaniu niniejszego zgłoszenia możemy ubiegać się o wydanie duplikatu prawa jazdy, tzw. wtórnika.

Jeśli zgubiliśmy dowód osobisty, jak najszybciej udajmy się na posterunek policji. Zgłaszając kradzież jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed wynikającymi z niej konsekwencjami. Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest zobowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy. Gdy przebywa za granicą zawiadamia najbliższą polską placówkę konsularną.

Utratę kart płatniczych jak najszybciej zgłaszamy do banku, który nam je wydał. Instytucja natychmiast nam je zastrzeże. Dzięki temu wybranie przez złodzieja gotówki z naszego konta stanie się niemożliwe. W niektórych bankach możemy zastrzec karty z poziomu bankowości internetowej lub nawet w aplikacji mobilnej.

Im szybciej tym lepiej.

Zacznijmy działać, jak tylko zorientujemy się, że nasze dokumenty zostały skradzione. Złodziej w zaledwie kilka chwil może się pod nas podszyć i wyczyścić nasze konto. Udowodnienie, że to nie my podpisaliśmy wysoką pożyczkę kredytową jest bardzo trudne i zajmuje nawet kilka lat, dlatego tak ważne jest byśmy niezwłocznie zgłosili ten fakt na policje.

Na szczęście obecnie banki weryfikują klienta o wiele bardziej szczegółowo. Dla przykładu firmy pożyczkowe w większości przypadków – oprócz skanu dowodu osobistego – wymagają weryfikacji telefonu komórkowego (za pomocą kodu SMS) 0raz konta bankowego (za pomocą przelewu niskiej kwoty – zwykle 1 grosza). Oznacza to, że zaufane firmy pozabankowe nie pożyczą ani grosza byle komu, kto wpadł w posiadania naszego dowodu osobistego.

Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem pozabankowej pożyczki online?

Uważaj na pożyczki pozabankowe

Szczególnie modne ostatnimi czasy stały się szybkie pożyczki pozabankowe czyli tak zwane chwilówki. O ich atrakcyjności dowiadujemy się zewsząd. Nie obce nam są broszurki, reklamy i nagłówki nawołujące do wzięcia pożyczki łatwo, szybko i przyjemnie. „Teraz również Ty możesz w prosty sposób otrzymać gotówkę, jedynie 15 minut dzieli Cię od załatwienia wszystkich spraw, minimum formalności. Zrealizuj swój cel!”. Z pewnością brzmi kusząco, szczególnie dla osób znajdujących się w niełatwej sytuacji materialnej.

Święta już zapasem, potrzebujesz środków na niezbędny zabieg medyczny, zabrakło na dokończenie remontu, a może spotkały Cię inne nieoczekiwane wydatki? Bardzo łatwo znaleźć firmę, która z chęcią udzieli nam pomocy i środków użyczy. Niestety niewiedza może być niekiedy bardzo bolesna. W obliczu trudności nie myślimy logicznie, nie postępujemy racjonalnie. Brak czasu powoduje, że wszystko robimy w pośpiechu, a to zwykle sprowadza nas na manowce. Otóż każdy z nas powinien zdać sobie sprawę, nie wszystko złoto ci się świeci. Czasem trzeba zachować zdrowy rozsądek i na sytuację spojrzeć chłodno. Drogi kliencie przemyśl co najmniej kilka razy swoją sytuację zanim pożyczkę zaciągniesz. To prawda, kredyt pozabankowy otrzymasz bez zbędnych formalności. Proces będzie krótki, a firma z pewnością nie pokusi się nawet o sprawdzenie baz BIG czy BIK, jednakże co nagle to po diable. Zwykle okazuje się, że taka pożyczka jest niesamowicie droga i po prostu na nią nas nie stać. Może okazać się, że firma nie udostępniła nam ważnych informacji przez co ostatecznie przyjdzie nam zapłacić dodatkowe koszta.

Statystyki są przerażające. Jest się czego obawiać bowiem uwaga – według GfK Polonia aż ok. 20% potencjalnych kredytobiorców nie sprawdza umów nim dojdzie do formalności i takową podpiszą. Oczywiście licho nie śpi, a firmy pożyczkowe skutecznie wykorzystują słabo poinformowanych klientów. Dlatego zawsze, ale to zawsze umowę należy czytać. Słowo po słowie przestudiujmy każdy paragraf, gdyż nawet najmniejszy błąd może nas słono kosztować. Nie są nam obce historie ludzi, którzy przez nieodpowiedzialność utracili cały swój majątek. Niewątpliwie jest to spory kłopot, ale jak należy sobie z tym radzić?

Z tego też powodu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) zdecydował się na przeprowadzenie akcji „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. Duży nacisk został położony w szczególności na pożyczki pozabankowe przez internet. W kampanii pojawiły się także takie instytucje jak :

 • Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
 • Komisja Nadzoru Finansowego,
 • Ministerstwo Finansów,
 • Ministerstwo Sprawiedliwości,
 • Narodowy Bank Polski,
 • Policja.

 

Oczywiście celem „Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz” jest przede wszystkim zwiększanie wiedzy potencjalnych klientów firm pożyczkowych, uczulanie na różne aspekty, które z pewnością są znaczące dla naszego bezpieczeństwa. Po pierwsze stawianie na informacje! Kto pyta nie błądzi, więc jeśli czegoś nie wiesz bądź nie rozumiesz nie wstydź się zapytać. Po drugie umowa, umowa i jeszcze raz umowa. Już przed otrzymaniem gotowego formularza do podpisu powinniśmy uzyskać wzór do szczegółowego zapoznania się. Każdy najdrobniejszy szczegół warunków powinien zostać przez nas dokładnie prześledzony. UOKiK wyszło naprzeciw potrzebie konsumentów i udostępniło stronę internetową (zanim-podpiszesz.pl), na której znaleźć możesz czego tylko dusza zapragnie. Najczęściej zadawane pytania, problemy, a nawet definicje znaczeń, mini słowniczek. Wbudowany kalkulator pozwoli nam obliczyć jaki będzie rzeczywisty koszt danej pożyczki pozabankowej.

Istotne informacje

Kieruj się poniższymi zasadami, a na pewno nie zbłądzisz:

 1. Zawsze sprawdzaj firmę pożyczkową.
  Gdy zaczynasz przygodę z „chwilówkami” dowiedz się jak najwięcej o ofertach, a przede wszystkim o firmach, które kredytów udzielają. Dofinansowania nie pobieraj od pierwszej lepszej placówki. Zawsze zasięgaj głębszych informacji. Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie w określonych instytucjach państwowych. Zobacz czy firmę obejmuje Komisja Nadzoru Finansowego. Organizacja ta ma za zadanie pilnować naszego bezpieczeństwa oraz stać na straży porządku i dokładnie sprawdzać czy wszystko w obrębie danej firmy przebiega zgodnie z prawem. Pożytecznym będzie zasięgnięcie wiedzy także w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Listę bezpiecznych firm uzyskasz pod adresem zanim-podpiszesz.pl.Wartościowym okazać się może prześledzenie opinii na temat firmy, z której oferty chcemy skorzystać w Internecie. Może ktoś z naszych znajomych z daną instytucja miał już do czynienia.
 2. Liczby są najważniejsze. Oblicz całkowity koszt pożyczki.
  Koszt jaki poniesiemy powinien być dla nas pierwszorzędną informacją. Każda uczciwa firma z pewnością poinformuje Cię o wszelkich kwotach jakie poniesiesz. O oprocentowaniu, dodatkowych opłatach, nie zapomni także o RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki to procentowy wskaźnik całkowitego kosztu zobowiązania, obejmuje on wszystko od A do Z. Opłaty przedwstępne, odsetki, opłaty manipulacyjne, prowizje itp. Jego wysokość w dużej mierze powinna jasno określać nam atrakcyjność danej chwilówki. Im niższa jej wartość tym lepiej dla nas. Na tej podstawie w głównej mierze powinniśmy dokonywać wyboru.
 3. Wnikliwie przeczytaj umowę.
  Wielu klientów obdarza firmy pozabankowe zdecydowanie za dużym zaufaniem. Zawsze miejmy na uwadze, że chodzi o bezpieczeństwo naszych finansów. Starajmy się bardzo dokładnie czytać umowę przed jej podpisaniem aby nie napotkać na żadne niespodzianki. Brak świadomości może być naprawdę niebezpieczny. Jako że umowa zawiera wszelkie informacje o tym w jaki sposób proces będzie przebiegać jest dla nas niesamowicie cennym i ważnym elementem. Przede wszystkim skupmy się na najważniejszych dla nas aspektach:

  • oprocentowanie szybkiego kredytu,
  • wpłaty wstępne – bardzo wysokie opłaty wstępne przed udzielaniem nam szybkiego kredytu nie są konieczne więc najlepiej poszukać firmy, która takowych nie obejmuje. Chrońmy się przed firmami wnoszącymi o bardzo wysokie opłaty początkowe. Taka sytuacja powinna zapalić czerwone światło, ta firma może nie być uczciwa. W miarę możliwości korzystajmy z ofert firm, gdzie dostępna jest pierwsza pożyczka za darmo;
  • dodatkowe zabezpieczenia – zdarza się, że firma, może poprosić nas o dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Często w postaci dodatkowej kwoty pieniężnej. Taka sytuacja nie jest dogodna dla nas więc starajmy się jej unikać. Otóż wpłacona kwota będzie jedynie zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy. W razie kłopotów ze spłatą rat to my zostaniemy pozbawieni kolejnych środków. Rezygnujmy z takich układów gdyż to działanie może się wiązać ze strata dla nas.
  • dodatkowe opłaty – koniecznie sprawdź jakich dokładnie opłat żąda firma. Podlicz skrupulatnie każdy koszt. W ostatecznym rozrachunku może się bowiem okazać, że kwota ta znacznie przewyższa wysokość zaciąganego kredytu.
 4. Nie wiesz o co chodzi, nie rozumiesz wszystkich paragrafów. Nie podpisuj umowy, która wprowadza dodatkowe wątpliwości.
  Przede wszystkim i po pierwsze każda wątpliwość musi zostać rozwiana. Oczywiście nikt nie jest alfą i omegą, wszelkie pytania możemy zadawać konsultantom lub pracownikom placówki. Jeżeli jednak nadal jakieś procedury nie są dla nas jasne najprościej będzie gdy zrezygnujemy z podpisania takiej umowy.Ważne! Pracownik ma za zadanie wyjaśnić nam nawet najbardziej błahą sprawę, musi być przy tym cierpliwy. Powinien objaśniać zasady jasno i klarownie, a także dostosować język, nie używać niezrozumiałych formułek. Odmienne zachowanie w stosunku do opisanego ma prawo wzbudzić naszą wątpliwość. Jeśli pracownik danej placówki uchyla się przed odpowiedziami na szczegółowe pytania może to znaczyć, że firma nie chce czegoś jasno powiedzieć i najwyraźniej ma coś do ukrycia.

Na koniec: wiedza jest najważniejsza.

Aby jednak zniwelować do maksimum niebezpieczeństwo jakie może na nas czyhać, musimy ograniczyć w pewnym stopniu zaufanie, nawet jeśli oferta wydaje się tak bardzo atrakcyjna. Łatwowierność może sprowadzić na nas nie lada kłopoty. Chcąc pozbyć się problemów materialnych możemy przysporzyć sobie jeszcze większych. Jak pokazują statystyki ludzie nadal nie czytają umów. Media karmią nas coraz to nowymi perypetiami ludzi, którzy twierdzą, że zostali oszukani. Prawda jest jednak taka, że odpowiedzialność czytania i zdobywania informacji ciąży na nas i nikt tak jak my sami nie zadba o nasze bezpieczeństwo. Warto zajrzeć do wszelkich źródeł i dokładnie prześwietlić firmy pożyczkowe nim skorzystamy z ich usług. Możesz być pewny, że w serwisie PierwszaGratis.pl znajdziesz tylko sprawdzone oferty instytucji pozabankowych – sprawdź nasz ranking tutaj.

Metody firm pożyczkowych na niewypłacalnych klientów

Często nasz entuzjazm z powodu łatwego zdobycia pożyczki w parabanku czy firmie pożyczkowej przysłania nam różnego rodzaju konsekwencje. Myślimy – poszło gładko, teraz jesteśmy w stanie uregulować nasze zadłużenia, opłacić zabieg medyczny czy też dokończyć remont. To oczywiście miła perspektywa, ale nie wszystko musi zakończyć się happy endem. Z tego właśnie prostego powodu zawsze warto o ryzyku jaki niesie za sobą „chwilówka” pomyśleć wcześniej. Monit nie należy do przyjemności, a jednak firmy pożyczkowe tak samo jak banki mają prawo o zaległość się upomnieć i może to nas słono kosztować. Jak można w takiej sytuacji poradzić sobie z zaistniałym problemem?

Co to tak naprawdę jest monit, który zwykle spędza nam sen z powiek? Jest to dokument wysyłany przez pożyczkodawcę mający na celu nakłonienie do natychmiastowej spłaty zaległego już zadłużenia. Nie zapominajmy jednak, że wszelkimi kosztami związanymi z tego rodzaju upomnieniami obciążony zostaje klient. Należy mieć na uwadze, że jest to kosztowna sprawa, kwoty mogą się wahać od kilku do nawet kilkunastu złotych za jeden ponaglający sms!

Co jeśli jednak klient jest ignorantem i za nic ma odgrażanie się firmy pożyczkowej? Zaczyna unikać kontaktu, wszelkie próby rozmowy z nim kończą się fiaskiem? Zajmie się tym windykacja, a sprawa trafi na drogę sądową co oczywiście wiąże się z niebotycznymi kosztami. WAŻNE, czego wielu z pewnością nie wie, monit nie jest wysyłany jedynie do osób posiadających już zadłużenie, ale także do tych, którzy nie przedstawili wystarczającej ilości niezbędnych dokumentów lub nie spełnili innych obietnic, a podpisali umowę, która wszelkie kwestie zawierała. Za tego rodzaju płatne upomnienia przyjdzie nam z pewnością sporo zapłacić!

Jaki jest czas spłacenia pożyczki?

W tym wypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kwestia czasu jest związana z polityką panującą w obrębie danej firmy i w każdym przypadku może się różnić. Termin z pewnością określony będzie w umowie. Ustawa o kredycie konsumenckim nie określa w tej sytuacji żadnych odgórnych dat. Bardzo ważnym jest by zawsze pilnować swojego bezpieczeństwa i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Każdy akapit powinien zostać wnikliwie przeczytany, a wszelkie wątpliwości rozwiane przez pracownika danej instytucji. Oczywiście w kwestii terminu spłaty istotną rolę odgrywa również rodzaj zaciąganej pożyczki. Przykłady przedstawione zostały w podpunktach poniżej:

 • chwilówka – maks do 30 dni, całość kwoty (sprawdź oferty promocyjn i dowiedz się gdzie pierwsza pożyczka jest darmowa);
 • tygodniówka – okres 20-50 tygodni, płatność w ratach tygodniowych;
 • zwykła pożyczka – okres do 12 miesięcy, spłacana w ratach miesięcznych.

Nie wszystkie instytucje postępują w sprawie swoich klientów tak radykalnie. Zdarzyć się może iż firma pożyczkowa zanim wyśle monit skontaktuje się z kredytobiorcą by wyjaśnić sytuację i doprowadzić ją do satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Natomiast nie są to często sytuacje. W znakomitej większości przypadków nasze zwlekanie może wiązać się z nieprzyjemnościami, a już na pewno wysokimi odsetkami. Za nawet dzień zwłoki przyjdzie na sporo zapłacić.

Z jakimi monitami może się spotkać zwlekający kredytobiorca?

Jest kilka monitów, które mogą wystosować firmy pożyczkowe.

Przykłady :

 • monit wysyłany drogą elektroniczną – zwykle jest to pierwsze upomnienie jakie zostaje wysłane do kredytobiorcy, jednocześnie jest to najczęściej spotykany rodzaj monitu, także najtańszy dla samego kredytobiorcy. Natomiast już SMS z treścią stosownego upomnienia to koszt 2-5 zł ponoszony oczywiście przez klienta;
 • monit telefoniczny – wykorzystywany jeśli pierwsza forma upomnienia nie poskutkowała, a dłużnik jest wyjątkowo oporny na ponaglenia ze strony firmy pożyczkowej. Taka rozmowa jest dość kosztowna dla klienta – jej wysokość waha się od 10 do 50 zł. Ważnym jest by nadmienić, iż w przypadku wielu firm taki monit uznaje się za dokonany nawet jeśli kredytobiorca nie odbierze telefonu;
 • monity w formie pisemnej – wysyłane za pośrednictwem poczty, zwykle jest to list polecony, dostarczany do rąk własnych, za potwierdzeniem odbioru by mieć pewność, że kredytobiorca go otrzyma. Stosuje się je zwykle w ostateczności. Zwykle jest to ostrzeżenie przed podjęciem bardziej bezpośrednich środków wyegzekwowania należności bądź przekazaniem sprawy na drogę sądową;
 • windykacja terenowa – w tej sytuacji, gdy wszelkie inne formy monitów zawiodły, następuje przekazanie sprawy firmie windykacyjnej, której pracownik odwiedza klienta w domu. Metoda ta wiąże się z najwyższymi kosztami i poważnymi konsekwencjami.

Gdy nie jesteś w stanie uregulować długu, co zrobić?

Każdemu może się przydarzyć losowa sytuacja, która uniemożliwi spłatę danego zadłużenia. Jednak co w takiej sytuacji należałoby zrobić? Co jest najlepszym rozwiązaniem? Wprowadzenie aneksu do umowy! Pierwsze co należy zrobić to podjąć bezpośrednią rozmowę z firmą, która pożyczki udzieliła, najlepiej w jak najszybszym czasie. Wprowadzone do umowy zmiany pozwolą na przedłużenie terminu spłaty kredytu. Maksymalny czas to zwykle jeden miesiąc, nie jest to jednak darmowe i za przedłużenie należy dodatkowo zapłacić.

Oczywiście nie jest tak, że firmy pożyczkowe na swoich klientów patrzą jednakowo i zawsze można wynegocjować dogodniejsze warunki w przypadku gdy spotkała nas naprawdę trudna i nietypowa sytuacja życiowa. Należy jednak zawsze być bezpośrednim i szczerym w kwestii naszej sytuacji finansowej. Koniecznym jest udanie się na rozmowę z przedstawicielem lub windykatorem. Zaległość zwykle można rozłożyć na raty.

Monity, a UOKiK?

uokik

Czujne oko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zainteresowało się sprawą opłat za monity upominawcze w szczególności po aferze z jednym ze znanych banków (mowa o – Banku Zachodnim WBK). Mimo, że nie jest to typowa firma pożyczkowa warto wspomnieć o sytuacji gdyż dotyczy ona sektora pożyczkowego i ma bezpośredni związek z poruszanym tematem. Kontrola UOKiK wskazała, zawyżanie kosztów monitów i narażanie klientów na dodatkowe koszta, krzywdzące i nieadekwatne. Po ujawnieniu stosownych dokumentów wskazujących nieuczciwy proceder BZW BK zobowiązało się obniżyć kwoty.

Czy firmy pożyczkowe podążą tym torem? Możliwe, ale raczej nieprawdopodobne. Firmy pożyczkowe zmiany zastosują tylko gdy złożony zostanie stosowny wniosek do UOKiK (takie jest ich prawo). Klient oczywiście może odwołać się w sprawie różnych nieprawidłowości do Rzeczników Konsumenta, ale raczej rzadko tak się dzieje. Na tę chwilę na zmiany w tej materii się nie zapowiada.

Nie taki monit straszny?

Trzeba zachować zdrowy rozsądek i trzeźwość umysłu. Miejmy na uwadze różne scenariusze gdy pobieramy dofinansowanie z firmy pożyczkowej. Podpisując umowę, godząc się na jej warunki, akceptujemy również drugą stronę i musimy pamiętać o konsekwencjach. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i kłopotliwych sytuacji, które mogą nas spotkać. Monity istnieją i będą stosowane ponieważ firma zwyczajnie chce ubiegać się o należności. Jeśli mamy jakiekolwiek chwilowe kłopoty pamiętajmy najważniejsza jest bezpośrednia rozmowa i rozwiązanie konfliktu w łagodny sposób, satysfakcjonujący dla obu stron. Nie unikajmy i co najważniejsze nie ignorujmy ponagleń ze strony instytucji finansowej gdyż napotkamy jeszcze większe problemy i wpadniemy w spirale zbędnych zadłużeń, które mogą nam w życiu mocno namieszać. Zawsze należy pamiętać, z każdej sytuacji jest wyjście!

 

Fakty i mity na temat zdolności kredytowej

Dowiedz się jak być bardziej wiarygodnym dla banków – zadbaj o swoją zdolność kredytową.

Firmy pożyczkowe, parabanki? Któż z nas o nich nie słyszał. O ile instytucje bankowe nie są nam obce, o tyle jeszcze parę lat temu konkurencyjne rozwiązania nie istniały. Weszły na rynek z ogromnych hukiem i narobiły niemałego zamieszania. Otóż dla niemal każdego, wzięcie szybkiej pożyczki pozabankowej w obecnych czasach jest bardzo proste, szczególnie dzięki szybkim procedurom przez internet. Czym więc poszczególne placówki finansowe różnią się od siebie? Wszystko zależeć może od wewnętrznej polityki jaką rządzi się dana instytucja. Firmy te konkurują ze sobą o klienta na różne sposoby. Wymyślają więc co rusz nowe promocje, oferują coraz to lepsze warunki. Zdarza się jednak, że różnice pomiędzy instytucjami mogą być naprawdę ogromne. Okazać się może bowiem, że jedna firma zaoferuje o niebo lepsze warunku od drugiej. Istotą sprawy jest zdolność kredytowa. To zwykle od niej zależy nasze powodzenie. O ile jedna placówka może dokładnie jej nie sprawdzić o tyle inna, w szczególności banki, będą ją sprawdzać bardzo szczegółowo. Czasem wystarczy niewielka nawet zaległość by od szansy pożyczki nas skutecznie oddalić. Warto zainteresować się swoim własnym współczynnikiem, a także znać możliwości dzięki, którym możemy ją poprawić i wypaść pozytywnie w oczach potencjalnego kredytodawcy.

Czym tak naprawdę jest zdolność kredytowa?

Zwyczajnie i najprościej ujmując jest to zdolność osoby, która podejmuje z banku, parabanku czy firmy pożyczkowej dofinansowanie do jej spłaty w całości w ustalonym przez instytucję terminie. Płatność oczywiście wraz z odsetkami. Zdolność kredytowa może także objawiać się pod pojęciem „wiarygodności finansowej kredytobiorcy”. Określenie profesjonalne, najczęściej istniejące w środowisku biznesowym/finansowym. Jest to kluczowy element procesu. Pierwsze co bank zrobi, to zajrzy w naszą historię finansową i ustali jak bardzo może nam zaufać.

Co jest istotne dla banku gdy pada hasło „zdolność kredytowa”?

Na to jakim zaufaniem dysponujemy dla banku ma wpływ wiele czynników. Ostatecznie są to chociażby:

 • wysokość dochodów stałych, ilość naszych wydatków,
 • ilość innych pożyczek i kredytów – wartość obciążenia,
 • wszelkie rachunki jakie w ciągu miesiąca przyjdzie nam zapłacić w postaci, np. czynszu, rachunków telefonicznych.
 • opłaty za media: prąd, gaz, abonament za telewizję i tym podobne.

Decyzja odbywa się na podstawie zestawienia wydatków jakie ponosimy z naszymi dochodami. W ten sposób wiadomo jakimi środkami dodatkowymi dysponujemy i czy w rzeczywistości stać nas na kredyt, ze wszystkimi opłatami jakie za sobą niesie. Banki kierują się indywidualnym, wewnętrznym systemem. Z tej przyczyny każdy z nich może zaoferować inne warunki. Oczywiście od naszej zdolności kredytowej zależy atrakcyjność oferty.

Co zrobić by uwiarygodnić się w oczach wybranej placówki?

Oczywiście istnieją metody na zwiększenie naszej wiarygodności w oczach kredytodawcy. Na pożyczkę raczej nie mamy co liczyć jeśli nasze wydatki są ogromne, a budżet domowy wysoce obciążony. Korzystna może okazać się konsolidacja wszystkich naszych pożyczek. W znacznym uproszczeniu chodzi o to by połączyć je w jedno, w ten sposób zyskujemy większą kontrolę nad naszymi finansami. Dzięki temu możemy świadomie zmniejszyć wysokość raty. Następnie sprawdzić należy wszelkie minusy, debety. Karty kredytowe, które mamy aktywne. Zanim zaczniemy starać się o dofinansowanie musimy pamiętać by zrobić zestawienie zysków i strat i przyjrzeć się naszym wydatkom. Zredukujmy abonamenty, poszukajmy tańszych rozwiązań, a jeśli z czegoś nie korzystamy (karnety, wejściówki) warto z tego zrezygnować. Każdy bowiem najmniejszy kłopot związany z naszymi finansami będzie miał wpływ na naszą zdolność kredytową. Bank może także sprawdzić historię naszego konta, a wtedy wszystko stanie się jasne. Zawsze pamiętajmy więc by nasze wydatki były w miarę możliwości mniejsze niż dochody. Zdolność kredytową możemy polepszyć, gdy dołączymy do naszych zobowiązań osobę trzecią, chociażby członka rodziny, który ma wyższe dochody od nas.

Jeżeli posiadamy jakiekolwiek dodatkowe, stałe dochody warto je wykazać. Z pewnością w znacznym stopniu wpłyną one na przychylne spojrzenie naszego kredytodawcy. Wszelkie premie i dodatki do pensji również będą wartościowe. Pamiętajmy, by uiścić zaległe należności. Najlepiej kontrolować swoją sytuację materialną nie tylko wtedy gdy o kredyt się ubiegamy, ale przez cały czas. Na pewno uchroni to nas przed wieloma problemami.

 

Biuro Informacji Gospodarczej – co należy o nim wiedzieć?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę są instytucje BIG czy BIK. Zwykle, w codziennym życiu, te pojęcia nie zaprzątają nam głowy. Bywa jednak, że w sytuacji, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki na jakiś większy cel, decydujemy się skorzystać z oferty banku lub firmy pożyczkowej w celu zaciągnięcia szybkiego kredytu lub pożyczki. W takiej sytuacji z pewnością o BIG i BIK usłyszymy. Wielu z nas bagatelizuje zapoznanie się z tymi organizacjami bliżej, co w przyszłości może okazać się dramatyczne w skutkach. Te firmy bowiem mają ogromny wpływ na postrzeganie nas jako potencjalnych kredytobiorców, a obecność w ich rejestrach może nam utrudnić podjęcie wielu decyzji życiowych. Warto więc wiedzieć czym są i czym dokładnie się zajmują!

Po pierwsze pamiętajmy, na terenie Polski działają różne organizacje, które gromadzą dane o dłużnikach. W rejestrach takich instytucji znajdziemy wszelkie informacje dotyczące nie tylko samego faktu zaciągnięcia kredytu, ale również tego czy dana osoba raty spłaca w terminie czy też ma z tym kłopoty. Nawet najdrobniejszy poślizg z pewnością nie umknie czujnemu oku tego rodzaju organizacji. Otóż dla banków i innych firm, które udzielają pożyczek, rejestry te mają zasadnicze znaczenie. Mogą zbudować zaufanie albo skutecznie obniżyć nasze szanse na otrzymanie dofinansowania na wybrany cel!

Instytucje prowadzące rejestr dłużników:

Czym zajmuje się Biuro Informacji gospodarczej?

Wiele osób uważa, że jest to jedna organizacja, prawda natomiast jest zupełnie inna. Otóż BIG składa się z kilku oddzielnych części:

 • BIG Info Monitor,
 • Krajowy Rejestr Długów BIG,
 • Rejestr Dłużników ERIF BIG,
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

Podmioty powyższe są od siebie niezależne, prowadzą odmienne działania, posiadają własne rejestry służące różnym celom. Niestety to często wprowadza w zakłopotanie klientów nie do końca świadomych sposobu działania całego tego procederu. Otóż przyszły kredytobiorca nie ma wyjścia i aby zorientować się na temat swojej własnej sytuacji finansowej musi zasięgnąć informacji ze wszystkich wyżej nadmienionych rejestrów. Należy tutaj również dodać – to, że istniejemy w jednej bazie nie znaczy, że nie istniejemy także w innej. By mieć pełen wgląd należy odwołać się do każdej z tych instytucji za pomocą narzędzi dostępnych na ich stronach internetowych.

Zastanawiasz się pewnie nad różnicami? I słusznie ponieważ jest ich bardzo dużo. Co wyróżnia jedną organizacje od drugiej? W niektórych to sami konsumenci mogą dokonywać wpisów dotyczących dłużników jeśli oczywiście posiadają udokumentowane potwierdzenie na to, że dany podmiot czy osoba ma do spłacenia zaległe należności. Wymagany jest chociażby sądowy nakaz zapłaty.

Niektóre z wymienionych firm prowadzą także białą listę konsumentów czyli takich, którzy ze zobowiązań wywiązują się wzorowo. Wszystkie te informacje są niezbędne jeśli chcemy zaciągnąć jakąś pożyczkę w przyszłości. Dlaczego warto być w rejestrze? Otóż nie posiadanie żadnej historii finansowej może być szkodliwe podczas składania wniosku i równoznaczne z odmową. Czasem zdarzyć się może, że dana firma proponuje aby zaciągnąć niewielki kredyt i szybko go spłacić tak by można było wnieść informację do historii. Takie działanie ma na celu zbudowanie pozytywnego wizerunku przyszłego kredytobiorcy.

Znaczącą cecha dla powyższych firm, która w dobrym znaczeniu odróżnia je od BIKu jest to, że współpracują z każdym podmiotem niezależnie od sektora gospodarczego. Współdziałają równolegle z osobami indywidualnymi, przedsiębiorcami i tym podobnymi. BIK z drugiej strony ogranicza się do instytucji bankowych.

Kolejną zaletą rejestrów BIG jest to, że mogą one zawierać spis przestępców finansowych. Firm, w których ktoś używał fałszywych dokumentów lub posługiwał się cudzą tożsamością w celu wyłudzeń i innych oszustw. Dane te mogą dotyczyć jedynie podmiotów, w których do czynu nielegalnego doszło, nie mogą one natomiast zawierać konkretnych nazwisk. Poinformowane zostają także osoby, których tożsamość została przywłaszczona w wyniku zagubienia lub kradzieży np. dowodu osobistego.

Po jakie dane możemy sięgnąć do BIG?

 • Właściciel działalności gospodarczej może sprawdzić:
  • Innych przedsiębiorców, a także siebie, nie podlega to ograniczeniom,
  • Określonego konsumenta, ale tylko za jego zgodą.
 • Konsument natomiast może sprawdzić:
  • Przedsiębiorców, nie podlega to żadnym ograniczeniom,
  • siebie, bez dodatkowych opłat raz na pół roku

UWAGA – konsumentowi nie podlega prawo inwigilowania innych konsumentów.

W dalszej części opiszemy czym różnią się między sobą poszczególne biura w obrębie BIGu.

BIG Info Monitor

Informacje podstawowe dla konsumentów, osób indywidualnych :

 • rejestracja online przebiega bez zbędnych trudności,
 • tylko tu znajdziemy bazy Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich ;
 • w przypadku zwrotu należności, odzyskania długu nie ma już żadnych dodatkowych opłat,
 • mamy możliwość prześledzenia swoich własnych danych jak i danych przedsiębiorców.

Informacje dla przedsiębiorców oraz firm:

 • możliwość posiadania własnych dłużników pod stałą kontrolą,
 • Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo.

Krajowy Rejestr Długów BIG

Oferta dla konsumenta oraz firm daje następujące możliwości:

 • sprawdzenie siebie oraz przedsiębiorstwa w bazie KRD BIG,
 • możliwość odzyskania zaległych alimentów, pensji oraz zasądzonych odsetek,
 • program FairPay – budowanie pozytywnej informacji gospodarczej.

KRD BIG dla firm:

 • pełna pomoc w egzekwowaniu należności, odpowiednie pisma ponaglające, wezwanie do zapłaty PLUS – pewność, iż wszelkie opłaty związane ze ściąganiem zadłużenia zostają poniesione przez dłużnika, a nie wierzyciela,
 • program ochrony przedsiębiorców – w obrębie tego systemy sprawdzana jest szczegółowo wypłacalność klientów, ciągły nadzór nad ewentualnymi zmianami w sytuacji materialnej kontrahenta, dodatkowo całej branży,
 • pewność uzyskania pełnej należności bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Rejestr Dłużników ERIF BIG

Dla konsumenta:

 • dostęp do danych własnych oraz informacje na temat firm ERIF BIG,
 • możliwość wglądu w zmiany danych swoich oraz firm, powiadomienia zostają wygenerowane automatycznie, najbardziej aktualne dane wysyłane bezpośrednio do zainteresowanego,
 • zbieranie pozytywnych danych.

ERIF BIG dla firm:

 • wgląd we wszystkie dane, zarówno pozytywne jak i negatywne,
 • działania związane z windykacją odbywają się na przychylnych warunkach, zajmuje się nimi jedna z bardziej wiarygodnych i solidnych firm w kraju,
 • Certyfikat Bezpieczeństwa Należności.

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej

Dla konsumenta:

 • przeszukiwanie bazy KBIG w celu sprawdzenia informacji swoich jak i przedsiębiorców, za darmo na czas określony,
 • dodatkowe informacje i stały monitoring po wykupieniu abonamentu,

Dla firm:

 • darmowe raporty, możliwość ciągłego sprawdzania kontrahentów, raporty dotyczące aktualnego stanu gospodarki,
 • inwigilowanie danych dotyczących firm oraz osób indywidualnych działających/mieszkających na terenie Niemiec, Austrii, Szwajcarii, możliwość wprowadzona dzięki współpracy biur zagranicznych.

Czy zawsze będę w BIG?

Niekoniecznie. Każdy z nas dąży do możliwie jak najszybszego wyeliminowania swoich zadłużeń. Gdy tylko nasza sytuacja finansowa popraw się, a należności zostaną spłacone jest możliwość usunięcia nas z takiej bazy. Oczywiście największy wpływ na taki obrót sprawy ma osoba lub firma, u której zadłużenie mieliśmy. Nie ma możliwości samodzielnej manipulacji i zmiany swoich osobistych danych.

W celu zachowania ostrożności i uniknięcia sytuacji problematycznych prosi się Wierzyciela, by zgłosił się do Biura jeśli nastąpiła choćby jedna z wymienionych poniżej sytuacji. Koniecznie w okresie maksymalnie do 14 dni:

 • dłużnik wywiązał się z częściowej lub całkowitej spłaty należności,
 • jeśli dokument potwierdzający tożsamość został odzyskany przez osobę uprawnioną, przykładowo jeśli osoba trzecia w celu przestępczego procederu danym dokumentem się posłużyła,
 • została uiszczona fałszywa informacja, oczywiście bez zamiaru oszustwa,
 • innych zmianach.

Podsumowując…

W dzisiejszym świecie jest wiele metod na upewnienie się o wiarygodność danej osoby, firmy czy instytucji. Co jest dodatkowym plusem? To, że i my możemy mieć nasze zobowiązania prywatne czy firmowe pod kontrolą i wykorzystywać to na naszą korzyść. Wybór organizacji zrzeszających dłużników jest naprawdę ogromny. Jeśli ktokolwiek chciałby, nawet teraz, uzyskać informacji o wybranej firmie bez przeszkód może skorzystać z KRS. Ustawowo udostępnia ona dane wprost, bez limitów i dla każdego. Natomiast w celu prześledzenia swojej własnej historii kredytowej możemy zasugerować się BIK, do tego dochodzi także możliwość założenia konta w BIG. Oczywiście medal ma dwie strony, kij ma dwa końce, narzędzia te mogą być przez nas wykorzystywane do woli, ale należy również zaznaczyć, że i my w takich rejestrach możemy się znaleźć. Najlepiej więc zająć się własnymi zadłużeniami i pilnować terminowości. Jeśli jednak spotkamy się z kłopotami należy sytuację postawić jasno i skontaktować się z wierzycielem. Zawsze czytajmy umowy choćby dwukrotnie, a nad koniecznością zaciągnięcia kredytu pogłówmy się troszkę bardziej. Czy rzeczywiście takie zobowiązanie jest nam potrzebne na lata? Bycie zarejestrowanym dłużnikiem nie ułatwi nam życia więc zanim dokonamy wyboru pomyślmy o skutkach.

 

Banki a parabanki – poznaj zasadnicze różnice (część 4/4)

Niestety, nasze badania na wybranych ankietowanych jednoznacznie zaprezentowane w pierwszej części cyklu pokazały, że wielu ludzi nie tylko nie wie czym jest parabank, ale także wiele osób kojarzy parabank jako rodzaj banku, co oczywiście jest poważnym błędem. Taka postawa może prowadzić nieświadomych klientów tego rodzaju placówek do tragicznych konsekwencji.

Ponieważ los naszych czytelników jest dla nas ważny postanowiliśmy podejść do zagadnienia z innej strony i dowiedzieć się „Czym jest bank?” Ustawa z 29 sierpnia 1997 roku o Prawie bankowym mówi, że:

Bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.)

Z tej samej ustawy wynikają także pozostałe działania jakie może podejmować bank. Należą do nich:

 • przyjmowanie pieniędzy od klientów i wydawanie ich na żądanie klienta bądź wraz z upływem ustalonego wcześniej terminu
 • prowadzenie rachunku powyższych wpłat
 • prowadzenie innych rachunków bankowych
 • udzielanie kredytów
 • udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych
 • wydawanie papierów wartościowych
 • prowadzenie rozliczeń pieniężnych (np. pośrednictwo w przekazywaniu pieniędzy, terminowość operacji finansowych)
 • wydawanie kart płatniczych oraz udostępnianie możliwości ich użytkowania ( tzw. pieniądz elektroniczny)
 • nabywanie i zbywanie wierzytelności pieniężnych,
 • udostępnianie skrytek sejfowych, przechowywanie rzeczy wartościowych
 • skup i sprzedaż wartości dewizowych
 • udzielanie i potwierdzanie poręczeń

Nadzorowaniem pracy banków zajmuje się Związek Banków Polskich. Można zauważyć, iż banki dysponują szerokim zakresem działania. Kontekst naszego artykułu skupia się jednak na pożyczaniu pieniędzy i zaciąganiu kredytów więc interesuje nas podpunkt: udzielanie kredytów i pożyczek (szczególnie w odniesieniu do parabanków oraz firm pożyczkowych).

Pierwszy warunek jaki musisz spełniać to mieć oczywiście osiągnięty wiek pełnoletniości, musisz być również w pełni zdolny do wykonywania czynności prawnych. Następnym warunkiem jest zamieszkanie na terenie Polski oraz co najważniejsze: udokumentowane, stałe dochody. W odróżnieniu od firm pożyczkowych czy parabanków, gdzie informacje o zatrudnieniu nie zawsze są wymagane.

Następnie bank szczegółowo sprawdzi Twoją zdolność kredytową, czyli w prosty sposób mówiąc sprawdzi czy jesteś w stanie spłacać pożyczkę. O zdolności kredytowej decyduje wiele czynników, wśród nich m.in.wysokość dochodów, wiek osoby ubiegającej się o dofinansowanie czy historia kredytowa. Ponadto, bank nie zapomni o Krajowym Rejestrze Dłużników. Wpis na Twój temat w tym rejestrze bardzo obniża szanse na zdobycie pieniędzy z banku. To również różni parabanki i firmy pożyczkowe od banku, gdyż te mogą, ale jednocześnie wcale nie muszą sprawdzać takich rejestrów jak BIG czy BIK.

Kredyty udzielane przez mogą być przeznaczone na dowolny, wybrany cel. Możesz więc zainwestować w nowy samochód, kupić bądź wyremontować mieszkanie. Jest też pewien haczyk, otóż bank w celu zabezpieczenia wymaga pewnej formy poręczenia. Może to być hipoteka lub poręczenie osób trzecich. Firmy pożyczkowe pozbawione są takiego systemu.

Ponieważ wysokość pożyczek udzielanych przez bank jest częstokrotnie bardzo duża w związku z tym spłata kredytu może potrwać kilka lub nawet kilkanaście lat. Dokonuje się tego w formie rat ustalanych indywidualnie. Zdarzają się także pożyczki długoterminowe , które również można regulować stopniowo w formie rat. Najczęściej jednak występującą formą są pożyczki krótkoterminowe udzielane na 15, 30 lub 60 dni.

Niestety z wyżej wymienionych powodów zaciąganie kredytu w banku może być dość skomplikowanym i żmudnym procesem. Zwykle z usług firm pożyczkowych czy też parabanków korzystają osoby, którym zwyczajnie zależy na czasie i nie chcą brać udziału w przeciągających się procedurach, których dostarcza nam bank. Jednakże nie zawsze pośpiech i zniecierpliwienie są dobrymi doradcami, w tej sytuacji warto skrupulatnie przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz brać pod uwagę możliwość ewentualnych strat i innych konsekwencji.

Bank jest dla nas zwykle dość pewnym źródłem gdy potrzebujemy dofinansowania. Natomiast działanie innych instytucji pozostaje pod znakiem zapytania. Parabanki najlepiej od razu skreślić z listy jeśli nie chcemy mieć dodatkowych kłopotów, a szybkie chwilówki są dobrym rozwiązaniem na krótką metę kiedy mamy pewność, że damy radę spłacić je w określonym, zwykle niedługim terminie.