1 minute read

Firmy pożyczkowe – czym są i jak funkcjonują (część 3/4)

rejestr firm pożyczkowychOrganizacja o jasno brzmiącej nazwie Związek Firm Pożyczkowych (strona firmowa) udostępnia Rejestr Firm Pożyczkowych, dzięki czemu w bardzo prosty sposób możesz sprawdzić wiarygodność danego pożyczkodawcy.

Instytucja pożyczkowa (zwana inaczej pozabankową) działa na mocy Ustawy o kredycie konsumenckim. Przykładowo nie ma możliwości by naliczać odsetki większe niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego, a materiały reklamowe powinny jasno wykazywać wysokość RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania).

Już na samym początku można spostrzec, że w przeciwieństwie do parabanków, firmy te stosują się do pewnych zasad, praw i norm odgórnie określonych. Nie powinny więc być nieuczciwe. Czy jednak ktoś stoi na straży, aby instytucje pożyczkowe wypełniały swoje zobowiązania w należyty sposób? I tutaj właśnie wkracza Związek Firm Pożyczkowych (ZFP), o którym wspomnieliśmy na samym początku. Niestety nie każda firma pożyczkowa do niego należy. ZFP posiada bowiem szczegółową procedurę weryfikacyjną, którą należy przejść podczas wnioskowania. Związek Firm Pożyczkowych narzuca konkretne i jasno określone zasady, którym należy sprostać. Wszystko dla bezpieczeństwa potencjalnego pożyczkobiorcy. Rejestr firm pożyczkowych należących do ZFP dostępny jest na ich stronie internetowej.

Co tak naprawdę różni w działaniu firmę pożyczkową od innych instytucji tego typu? W przypadku instytucji pozabankowych, pożyczki są udzielane tylko ze środków właścicieli i akcjonariuszy danej firmy. Co za tym idzie ryzyko utraty środków jest w związku z tym niewielkie i klient może czuć się bezpieczny.