2 minute read

Instytucja pożyczkowa, bank oraz parabank – poznaj istotne różnice (część 1/4)

Współcześnie banki nie są jedynymi instytucjami, które mogą udzielać pożyczek. Z pewnością wpływ na taki obrót sprawy miały częste trudności oraz formalności wiążące się ze zdobyciem kredytu gotówkowego w przeszłości … Obecnie wszystko brnie do przodu wprowadzając do naszego życia wiele udogodnień i ułatwień. Nie omija to również sektora finansowego. Dziś istnieją bowiem coraz to większe możliwości wzięcia pożyczki pozabankowej – taniej, szybciej i bez zbędnych formalności (a w niektórych przypadkach gratis dla nowych klientów). Jak grzyby po deszczu, rozwinęły się mniejsze i większe firmy pożyczkowe oraz parabanki. A to z kolei często nie ułatwia wyboru potencjalnym osobom poszukującym dodatkowej gotówki…

Prawdopodobnie nie ma człowieka, który nie zna choć podstawowej definicji banku, jednak jak wygląda to w przypadku pojęć: instytucja pożyczkowa i parabank? Samo ich rozróżnienie nastręcza kłopotów. Po przeprowadzeniu badania i zadaniu kilkudziesięciu osób możemy udostępnić pewne wnioski. Na pytanie: Czym wg Pani/Pana parabank? otrzymaliśmy zaskakujące odpowiedzi. Otóż ponad połowa ankietowanych uważa, że jest to inna/potoczna nazwa firmy udzielającej kredytów/pożyczek. Blisko połowa zapytanych odpowiedziała natomiast, iż parabank jest instytucją działająca podobnie jak bank ale niepodlegającą identycznemu nadzorowi oraz kontrolom. Bardzo mały procent osób odpowiedziało, iż jest to forma tradycyjnego banku. Czy w Polsce istnieje problem parabanków?

Niestety dla wielu ankietowanych firma pożyczkową jak i parabank traktowane są jednakowo. Cóż, nie jest to wielką niespodzianką, utożsamianie tych dwóch bowiem jest częstym, ale niestety błędnym zjawiskiem.

Dlaczego ma miejsce takie przeinaczenie faktów? W końcu oba są zupełnie czymś innym, a jednak kojarzone są z tym samym. Prawdopodobnie winę ponoszą media i różne inne źródła informacyjne, takie jak blogi finansowe, których autorzy wprowadzają czytelników w błąd używając pojęć „firmy pożyczkowej” oraz „parabanku” zamiennie, traktując je zwyczajnie jako synonimy. Takie obiegowe informacje zniekształcają rzeczywistość. Aby uniknąć pomyłek należy jednak zapamiętać, że firma pożyczkowa oraz parabank są zupełnie odmiennymi podmiotami finansowymi. W dalszej częścią tekstu, postaramy się objaśnić na czym polegają różnicę.

Leave a Comment