5 minute read

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – idealne rozwiązanie czy ostateczność?

W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebny jest nagły zastrzyk dużej gotówki. Ślub, komunia, wymarzone wakacje dookoła świata – taka okazja zdarza się raz w życiu, a brak wystarczającej ilości pieniędzy nie musi być przeszkodą. Powodów, z których możemy potrzebować pożyczki jest wiele, a banki nie zawsze są w stanie pożyczyć tak dużą ilość pieniędzy w krótkim czasie i bez zbędnych formalności. W takiej sytuacji często rozważamy wzięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości z innych źródeł. Jak działa takie zobowiązanie i czym się różni od zwykłego kredytu? Na co należy zwracać uwagę przy tego typu umowach finansowych?

Jak działa pożyczka pod zastaw nieruchomości?

W przypadku pożyczki, decyzję o jej przyznaniu można uzyskać jeszcze tego samego dnia, w którym złożyło się wniosek. Wynika to z faktu, że pożyczkodawcy starają się ograniczyć do minimum wymagane dokumenty. Do późniejszej dokumentacji pożyczkowej pod zastaw nieruchomości niezbędny jest między innymi akt notarialny oraz numer księgi wieczystej, a jeżeli jest to mieszkanie – informacja o stanie zadłużenia (lub nie) w spółdzielni mieszkaniowej oraz zdjęcia. W przeciwieństwie do kredytów, w przypadku pożyczki nie są wymagane zaświadczenia o zarobkach, kopie umów, wyciągi lub zaświadczenia o stanie zdrowia – czyli dokumenty, których zebranie zajmuje dużo czasu. Wiele firm, między innymi Powszechny Fundusz Pożyczkowy Hermes, czy Conectum reklamują się szybkim załatwianiem formalności i błyskawicznym przelewem na konto. Aby obie strony miały jednak pewność co do wiarygodności umowy pożyczkowej, należy ją podpisać w obecności notariusza oraz dokonać wpisu do księgi wieczystej. Jest to zabezpieczenie zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.

Podczas rozpatrywania pożyczki pod zastaw nieruchomości należy zwrócić uwagę na kilka, bardzo ważnych kwestii. Podstawową czynnością, której należy dokonać jest dokładne zapoznanie się z warunkami zawartymi w umowie. Dodatkowo należy pamiętać, że zarówno rata pożyczki, jak i kredytu, oprócz oprocentowania będzie zawierała również inne koszty, na przykład prowizję, dlatego kwota spłaty będzie dużo wyższa. Warto też sprawdzić pożyczkodawcę w KRS, a ponadto spróbować znaleźć opinie jej dotychczasowych klientów. Rozsądne podejście i dokładna analiza pozwolą uniknąć błędów w umowie oraz wykluczą niedomówienia.

Różnice pomiędzy kredytem a pożyczką pod zastaw nieruchomości

Często pożyczka pod zastaw nieruchomości jest porównywana z kredytem hipotecznym. Istnieje jednak kilka, istotnych różnic. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że kredyt hipoteczny udzielany jest pod zastaw nieruchomości, która ma dopiero zostać zakupiona, podczas kiedy zabezpieczeniem dla pożyczki jest mieszkanie lub dom, którego pożyczkobiorca jest już właścicielem.

Podstawową zaletą pożyczki pod zastaw nieruchomości jest to, że pożyczkobiorca nie musi informować pożyczkodawcy, na jaki cel przeznaczy otrzymane pieniądze. Bank natomiast, udzielając kredytu hipotecznego, wymaga, aby pieniądze zostały przeznaczone na zakup lub remont danej nieruchomości. Należy pamiętać również o tym, że kredyt jest produktem bankowym, natomiast pożyczka może zostać udzielona również przez inne instytucje finansowe, przez co jest produktem bardziej dostępnym. Kolejną zaletą tego rodzaju zobowiązań jest fakt, że pożyczkobiorca nie jest sprawdzany w BIK, nie musi mieć stałego źródła dochodu, ani pozytywnej historii kredytowej. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych osób, dla których kredyt, nawet konsumencki, jest rzeczą nieosiągalną. Dzięki temu pożyczkobiorcą może być również osoba nieposiadająca stałych, zarejestrowanych dochodów. Należy jednak pamiętać, że zaciągając zobowiązanie pożyczkowe w instytucji innej niż banki i SKOKi, klient nie jest objęty ochroną ustaw o kredycie konsumenckim i hipotecznym.

Wady i zalety pożyczki

Pożyczka pod zastaw nieruchomości ma kilka, cennych zalet. Pożyczkodawca nie kontroluje przeznaczenia pieniędzy, które pożycza, ani nie sprawdza pożyczkobiorcy pod kątem historii finansowej. Dodatkowo decyzja dotycząca pożyczki zostaje podjęta bardzo szybko, pieniądze mogą znaleźć się na koncie wnioskującego w ciągu 3 dni, a wysokość zobowiązania może być wyższa niż kredyt gotówkowy zaciągnięty banku. Jednak instrument finansowy, jakim jest pożyczka pod zastaw nieruchomości, posiada również pewne wady. Przede wszystkim pożyczkobiorca bierze za swoje decyzje pełną odpowiedzialność — nie chronią go żadne ustawy. Często zdarza się, że ktoś pod wpływem impulsu zaciąga zobowiązanie pod zastaw nieruchomości, a następnie nie jest w stanie spłacić zobowiązania i traci prawo do lokalu, na który została zaciągnięta pożyczka.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest to jedno z rozwiązań w sytuacji, kiedy potrzeba dużej gotówki w krótkim czasie. Zanim jednak przystąpimy do takiej transakcji, warto zastanowić się też nad alternatywami. Jeżeli już decydujemy się na pożyczkę pod zastaw z instytucji pozabankowej, warto w pierwszej kolejności rozważyć, na przykład zastaw samochód, bez którego – w razie problemów ze spłatą zobowiązania, można się obejść. Takie rozwiązanie jest dużo mniej ryzykowne.

Leave a Comment