5 minute read

Pożyczki pod zastaw samochodu – na czym polegają i kto może z nich skorzystać?

Szybki zastrzyk pieniędzy, bez określania jego celu, stanowi bardzo wygodne rozwiązanie, tym bardziej że najczęściej na decyzję o przyznaniu takiego zobowiązania nie trzeba długo czekać. Jakie są popularne drogi wsparcia domowego budżetu? Obok kredytu bankowego i chwilówki, jedną z często używanych aktualnie form jest pożyczka pod zastaw samochodu. Jak ona działa, jakie ma zalety oraz czym się różni od standardowego kredytu?

Jak działa pożyczka pod zastaw auta?

Coraz więcej firm udzielających pożyczek pod zastaw samochodu oferuje złożenie wniosku przez internet. Jest to bardzo korzystne dla klienta – nie musi on wychodzić z domu, a decyzję o przyznaniu pożyczki otrzymuje jeszcze tego samego dnia. Dodatkowo wnioski internetowe obejmują minimum formalności. W przeciwności do kredytów udzielanych przez banki, w tym przypadku nie są wymagane dokumenty, których zebranie zabiera dużo czasu, takie jak wyciągi z ostatniego roku, czy kopia umowy o pracę. Po złożeniu wniosku i pozytywnej decyzji w sprawie udzielenia pożyczki pożyczkobiorca kontaktuje się w celu finalizacji transakcji. Pożyczka pod zastaw auta, oprócz umowy obejmuje jeszcze kilka innych dokumentów. Na czas udzielonego zobowiązania do umówionego terminu jego spłaty, pożyczkodawca jest współwłaścicielem samochodu, ze wpisem do karty pojazdu. Umowa o pożyczce jest podpisywana najczęściej w obecności notariusza, natomiast pozostałe obowiązki, na przykład wniosek o przerejestrowanie auta i dokonanie zmian w urzędzie komunikacji leżą po stronie pożyczkobiorcy. Po zakończonej transakcji karta pojazdu w ramach zabezpieczenia zostaje przekazana do pożyczkodawcy, natomiast wcześniejszy właściciel może nadal korzystać z pojazdu. Wiele firm pożyczkowych zawiera w umowie również szczegółowe dane dotyczące przeglądów i ubezpieczenia pojazdu oraz zapis, że obie te kwestie leżą po stronie pożyczkobiorcy.

Kto może otrzymać pożyczkę na samochód i na jakich warunkach?

Przede wszystkim pożyczka pod zastaw auta jest udzielana osobom pełnoletnim. Aby otrzymać gotówkę z parabanku, niezbędne jest również to, aby osoba, która składa wniosek o pożyczkę, była jedynym właścicielem pojazdu oraz pojazd nie może być obciążony kredytem. Pozostałe szczegóły ofert są zależne od konkretnej instytucji, podobnie jak w przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Autokapitał oferuje do 65% wartości samochodu, a pieniądze mogą być zarówno przeznaczone na zastawiony pojazd, jak i na dowolny, inny cel. Firma zastrzega sobie możliwość sprawdzenia klienta w BIK lub KRD. Motopożyczka oferuje dużo wyższe kwoty zobowiązania – tutaj maksymalna pożyczka pod zastaw auta to 80% wartości samochodu, jednak nie więcej niż 100 tysięcy złotych. Pożyczkodawca ten deklaruje, że nie będzie sprawdzał klienta w bazach dłużników. Speedcash oferuje pożyczki od 20 tysięcy w górę, natomiast nie więcej niż 95% wartości samochodu. Tutaj firma z góry określa, że okres spłaty nie może być krótszy niż 6 miesięcy i jednocześnie nie może przekraczać roku. Mogo z kolei kusi klientów informacją, że wypłata pieniędzy nastąpi tego dnia, w którym zostaną podpisane dokumenty. Dodatkowo oferuje maksymalnie 85% wartości samochodu oraz zastrzega sobie wgląd w BIK i KRD w celu weryfikacji klienta. Firma Autogotówka przedstawia nietypowy rodzaj pożyczki pod zastaw auta – w ramach zabezpieczenia firma przejmuje tylko kartę pojazdu, bez przerejestrowania, w przeciwności do pozostałych parabanków. Na rynku funkcjonuje wiele instytucji pozabankowych oferujących pożyczki pod zastaw samochodu. Warto zapoznać się chociaż z kilkoma i porównać oferty, aby wybrać tę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb i możliwości.

Pożyczka pod zastaw samochodu a kredyt pod zastaw samochodu

Często pożyczka pod zastaw samochodu jest porównywana z kredytem samochodowym, który może zostać udzielony jedynie przez bank. Podstawową różnicą pomiędzy tymi instrumentami finansowymi jest to, że istnieje opcja dołączenia samochodu jako zabezpieczenia do kredytu w banku. Dzięki temu klient może otrzymać niższą ratę lub oprocentowanie, natomiast najpierw, aby uzyskać kredyt, musi przejść przez wcześniejsze etapy weryfikacji – sprawdzenie w BIK i KRD oraz dostarczenie odpowiednich dokumentów. W przypadku pożyczki tego typu dokumenty nie są wymagane lub nie są one przyczyną odrzucenia wniosku.

Wady i zalety pożyczki pod zastaw samochodu

Jedną z podstawowych zalet pożyczki pod zastaw samochodu jest szybkość jej uzyskania. Wiele firm ma ogólnodostępne i przejrzyste wnioski pożyczkowe oraz podejmuje szybkie decyzje dotyczące przyznania środków. Pozostała część transakcji trwa najdłużej kilka dni. Ponadto, w przeciwieństwie do produktów bankowych pożyczkobiorca nie jest w tym przypadku zobligowany do przedstawienia zaświadczenia o stałych dochodach, a czasami nie jest sprawdzana jego historia kredytowa. Wadę może stanowić konieczność w większości przypadków przerejestrowania samochodu oraz biurokracja z tym związana, przez którą należy przejść w urzędach. Hamulcem przed wzięciem tego typu pożyczki może być również często wysokie oprocentowanie, natomiast wystarczającą rekompensatą jest to, jak szybko można uzyskać dostęp do pieniędzy.

Pożyczki pod zastaw pojazdu, udzielane przez instytucje pozabankowe, mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości wzięcia kredytu w banku przez niekorzystną historię kredytową lub też brak stałego źródła dochodu. Warto rozważyć instrument finansowy, jakim jest pożyczka pod zastaw samochodu w momencie, kiedy staje się przed potrzebą otrzymania znacznych środków w krótkim czasie.

Leave a Comment