4 minute read

Fakty i mity na temat zdolności kredytowej

Dowiedz się jak być bardziej wiarygodnym dla banków – zadbaj o swoją zdolność kredytową.

Firmy pożyczkowe, parabanki? Któż z nas o nich nie słyszał. O ile instytucje bankowe nie są nam obce, o tyle jeszcze parę lat temu konkurencyjne rozwiązania nie istniały. Weszły na rynek z ogromnych hukiem i narobiły niemałego zamieszania. Otóż dla niemal każdego, wzięcie szybkiej pożyczki pozabankowej w obecnych czasach jest bardzo proste, szczególnie dzięki szybkim procedurom przez internet. Czym więc poszczególne placówki finansowe różnią się od siebie? Wszystko zależeć może od wewnętrznej polityki jaką rządzi się dana instytucja. Firmy te konkurują ze sobą o klienta na różne sposoby. Wymyślają więc co rusz nowe promocje, oferują coraz to lepsze warunki. Zdarza się jednak, że różnice pomiędzy instytucjami mogą być naprawdę ogromne. Okazać się może bowiem, że jedna firma zaoferuje o niebo lepsze warunku od drugiej. Istotą sprawy jest zdolność kredytowa. To zwykle od niej zależy nasze powodzenie. O ile jedna placówka może dokładnie jej nie sprawdzić o tyle inna, w szczególności banki, będą ją sprawdzać bardzo szczegółowo. Czasem wystarczy niewielka nawet zaległość by od szansy pożyczki nas skutecznie oddalić. Warto zainteresować się swoim własnym współczynnikiem, a także znać możliwości dzięki, którym możemy ją poprawić i wypaść pozytywnie w oczach potencjalnego kredytodawcy.

Czym tak naprawdę jest zdolność kredytowa?

Zwyczajnie i najprościej ujmując jest to zdolność osoby, która podejmuje z banku, parabanku czy firmy pożyczkowej dofinansowanie do jej spłaty w całości w ustalonym przez instytucję terminie. Płatność oczywiście wraz z odsetkami. Zdolność kredytowa może także objawiać się pod pojęciem „wiarygodności finansowej kredytobiorcy”. Określenie profesjonalne, najczęściej istniejące w środowisku biznesowym/finansowym. Jest to kluczowy element procesu. Pierwsze co bank zrobi, to zajrzy w naszą historię finansową i ustali jak bardzo może nam zaufać.

Co jest istotne dla banku gdy pada hasło „zdolność kredytowa”?

Na to jakim zaufaniem dysponujemy dla banku ma wpływ wiele czynników. Ostatecznie są to chociażby:

  • wysokość dochodów stałych, ilość naszych wydatków,
  • ilość innych pożyczek i kredytów – wartość obciążenia,
  • wszelkie rachunki jakie w ciągu miesiąca przyjdzie nam zapłacić w postaci, np. czynszu, rachunków telefonicznych.
  • opłaty za media: prąd, gaz, abonament za telewizję i tym podobne.

Decyzja odbywa się na podstawie zestawienia wydatków jakie ponosimy z naszymi dochodami. W ten sposób wiadomo jakimi środkami dodatkowymi dysponujemy i czy w rzeczywistości stać nas na kredyt, ze wszystkimi opłatami jakie za sobą niesie. Banki kierują się indywidualnym, wewnętrznym systemem. Z tej przyczyny każdy z nich może zaoferować inne warunki. Oczywiście od naszej zdolności kredytowej zależy atrakcyjność oferty.

Co zrobić by uwiarygodnić się w oczach wybranej placówki?

Oczywiście istnieją metody na zwiększenie naszej wiarygodności w oczach kredytodawcy. Na pożyczkę raczej nie mamy co liczyć jeśli nasze wydatki są ogromne, a budżet domowy wysoce obciążony. Korzystna może okazać się konsolidacja wszystkich naszych pożyczek. W znacznym uproszczeniu chodzi o to by połączyć je w jedno, w ten sposób zyskujemy większą kontrolę nad naszymi finansami. Dzięki temu możemy świadomie zmniejszyć wysokość raty. Następnie sprawdzić należy wszelkie minusy, debety. Karty kredytowe, które mamy aktywne. Zanim zaczniemy starać się o dofinansowanie musimy pamiętać by zrobić zestawienie zysków i strat i przyjrzeć się naszym wydatkom. Zredukujmy abonamenty, poszukajmy tańszych rozwiązań, a jeśli z czegoś nie korzystamy (karnety, wejściówki) warto z tego zrezygnować. Każdy bowiem najmniejszy kłopot związany z naszymi finansami będzie miał wpływ na naszą zdolność kredytową. Bank może także sprawdzić historię naszego konta, a wtedy wszystko stanie się jasne. Zawsze pamiętajmy więc by nasze wydatki były w miarę możliwości mniejsze niż dochody. Zdolność kredytową możemy polepszyć, gdy dołączymy do naszych zobowiązań osobę trzecią, chociażby członka rodziny, który ma wyższe dochody od nas.

Jeżeli posiadamy jakiekolwiek dodatkowe, stałe dochody warto je wykazać. Z pewnością w znacznym stopniu wpłyną one na przychylne spojrzenie naszego kredytodawcy. Wszelkie premie i dodatki do pensji również będą wartościowe. Pamiętajmy, by uiścić zaległe należności. Najlepiej kontrolować swoją sytuację materialną nie tylko wtedy gdy o kredyt się ubiegamy, ale przez cały czas. Na pewno uchroni to nas przed wieloma problemami.

 

Leave a Comment