2 minute read

Co zrobić, gdy zgubiliśmy portfel?

Zgubiłeś dowód osobisty?

Wzór nowego dowodu osobistego (od 1 marca 2015)

Nagle zauważamy brak naszego portfela. Pośpiesznie szukamy go w torebce, czy kieszeniach płaszcza. Niestety go nie ma. Co w takim wypadku zrobić? Jak zabezpieczyć nasze dokumenty i karty płatnicze?

Utrata portfela pełnego dokumentów wiążę się z realną możliwością wyłudzenia środków finansowych na nasze nazwisko oraz kradzieży naszej tożsamości. Złodzieje mogą próbować wyłudzić na nasze nazwisko kredyty w banku czy zakupić sprzęt na raty, za który to nam – poszkodowanym – przyjdzie zapłacić. Aby temu zapobiec, po zorientowaniu się, że został nam skradziony portfel, jak najszybciej należy zastrzec nasze dane osobowe.

W przypadku prawa jazdy będzie to właściwe starostwo powiatowe odpowiedzialne za wydanie naszego dokumentu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na poinformowanie starosty mamy 30 dni. Po dokonaniu niniejszego zgłoszenia możemy ubiegać się o wydanie duplikatu prawa jazdy, tzw. wtórnika.

Jeśli zgubiliśmy dowód osobisty, jak najszybciej udajmy się na posterunek policji. Zgłaszając kradzież jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed wynikającymi z niej konsekwencjami. Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest zobowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy. Gdy przebywa za granicą zawiadamia najbliższą polską placówkę konsularną.

Utratę kart płatniczych jak najszybciej zgłaszamy do banku, który nam je wydał. Instytucja natychmiast nam je zastrzeże. Dzięki temu wybranie przez złodzieja gotówki z naszego konta stanie się niemożliwe. W niektórych bankach możemy zastrzec karty z poziomu bankowości internetowej lub nawet w aplikacji mobilnej.

Im szybciej tym lepiej.

Zacznijmy działać, jak tylko zorientujemy się, że nasze dokumenty zostały skradzione. Złodziej w zaledwie kilka chwil może się pod nas podszyć i wyczyścić nasze konto. Udowodnienie, że to nie my podpisaliśmy wysoką pożyczkę kredytową jest bardzo trudne i zajmuje nawet kilka lat, dlatego tak ważne jest byśmy niezwłocznie zgłosili ten fakt na policje.

Na szczęście obecnie banki weryfikują klienta o wiele bardziej szczegółowo. Dla przykładu firmy pożyczkowe w większości przypadków – oprócz skanu dowodu osobistego – wymagają weryfikacji telefonu komórkowego (za pomocą kodu SMS) 0raz konta bankowego (za pomocą przelewu niskiej kwoty – zwykle 1 grosza). Oznacza to, że zaufane firmy pozabankowe nie pożyczą ani grosza byle komu, kto wpadł w posiadania naszego dowodu osobistego.

Leave a Comment